Zdravé fajčenie?

Historická vsuvka
Cigarety boli kedysi v spoločnosti veľmi bežným doplnkom, ktorý nikto neodsudzoval, práve naopak. Zo začiatku sa cigarety propagovali ako zdraviu prospešný suplement, ktorý upokojoval a uvoľňoval od stresu. A to bez žiadnych vedľajších účinkov. V reklamách hrali doktori, ktorí odporúčali fajčiť, v každom filme bolo povinné propagovanie cigariet a o ženách a mužoch s cigaretou v ruke sa hovorilo, že sú sexi. A, samozrejme, fajčenie bolo povolené všade – na verejných uzavretých miestach, v edukačných zariadeniach, nemocniciach aj vo verejnej doprave, a to v lietadle, či autobuse.
Dnes vieme, že pravda je niekde inde. Zo štúdií sme informovaní, že cigaretový dym obsahuje karcinogény, kyavodík, ťažké kovy, alergény, mutagény a iné radioaktívne či toxické látky. Tieto spomenuté látky môžu vyvolať niekoľko ochorení ako napríklad rakovina pľúc alebo kardiovaskulárne ochorenia (vyššie riziko infarktu či mozgovej mŕtvice). Tabakové výrobky však obsahujú aj nikotín, stimulačnú látku, ktorá podporuje závislosť.

Zdravá alternatíva cigariet
Jednorázové elektronické cigarety typu Elf Bar sa stali za posledné dva roky veľkým trendom. Medzi násťročnými fajčiarmi sa jeho používanie zvýšilo z 0.89% až na 56.7%. Prečo tomu tak je? Sú ľahko dostupné a na výber máte s/bez nikotínu spolu s množstvom odlišných príchutí. Sú však tak zdravé ako sa propaguje?
Fajčením jednorázových elektronických cigariet typu Elfbar do tela vdychujeme aerosol. Aerosol je zmes častíc pevnej alebo kvapalnej látky v plynnom skupenstve. Rizikové sú ultrajemné častice. Vďaka zahrievacej špirále, ktorá je vo vnútri každej jednorázovej elektronickej cigarety, sa do tela môžu uvoľňovať rôzne ťažké kovy – olovo, chróm či kadmium. V cigaretách sa síce nachádza veľmi nízke množstvo, ale v tele sa udržujú dlhodobo a sú nesmierne toxické. Arómy, ktoré sa používajú sú síce schválené a bežne sa používajú v nápojoch, no správajú sa inak, keď sú v zahriatom a nezohriatom stave. Pri 200 stupňoch sa ich chemická stavba mení, avšak ešte nevieme ako konkrétne vplýva na ľudské telo. Dnes vieme, že množstvo príchutí je už stiahnutých z predajov pre ich vysoko škodlivý účinok.

Ekológia
Jednorázové elektronické cigarety. Už z názvu vieme, že sú na “jedno použitie”. Čo spravíte, keď ich dofajčíte? Vyhodíte? Plast, z ktorého sa vyrábajú, sa v prírode bude rozkladať stovky až tisícky rokov. Batéria môže vypúšťať kyseliny… silikón či kov, ktorý sa v ňom taktiež nachádza nie je ekologicky ideálny.
V závere môžeme s istotou povedať, že fajčenie elektronických cigariet a ich obmien rozhodne nie je prospešné pre nás, ani pre našu planétu. Zdravé fajčenie = žiadne fajčenie.