Rozhodnutie konzumenta

Keď sa spomenie názov celosvetovo známej firmy Nestlé, mnoho ľudí si spomenie na čokoládové guličky do mlieka, ktoré sme tak zbožňovali ako deti. Nestlé je najväčšia potravinárska firma s dlhou históriou, ktorá má hodnotu vyše 3OO miliárd dolárov. To je viac ako celková ekonomika našich bratov Čechov.


História
Možno niektorých čitateľov sklamem, ale začiatky nemajú nič spoločné s kakaom. Henri Nestlé bol švajčiarsky podnikateľ a chemik, ktorý vyrábal rôzne motory či oleje. V roku 1867 vymyslel náhradu pre materské mlieko – dojčenskú výživu. Išlo o prášok, ktorý po zmiešaní s prevarenou vodou vzniklo mlieko plné živín. Bolo určené pre matky, ktoré nemohli dojčiť svoje deti. Kým neprišiel s týmto nadčasovým produktom, množstvo detí zomieralo práve na nedostatok živín. Vďaka tomu sa tento produkt stal rýchlo populárnym a žiadaným. Nečakal dlho a prišiel s čokoládovým mliekom. Na druhej strane Švajčiarska bola firma Anglo-Swiss Condensed Milk vyrábajúca sladené mlieko a neskôr aj práve ukradnutú dojčenskú výživu. Tento fakt Nestlého nahneval a na oplátku im ukradol nápad so sladeným mlieko, takže existovali dve firmy vyrábajúce identické potraviny. Po úmrtí zakladateľov spomínaných firiem, sa pracovníci spojili a vznikla skupina Nestlé. Časť odišla do Ameriky a časť ostala vo Švajčiarsku. Okrem výživ a sladených mliek začali vyrábať aj kávu, tento ťah im pomohol najmä počas 2. svetovej vojny. Väčšina firiem skrachovala, Nestlé sa naopak začalo dariť ešte viac. Rozhodli sa krachujúce firmy kupovať. Tento krok spôsobil, že dnes majú pod sebou 2000 tisíc veľkých firiem ako Maggi, Nestea, Nesquik, Purina, Orion alebo Nespresso.


Škandál s vodou
V roku 2005 Chairman Peter Brabeck-Letmathe (CEO of Nestlé group) sa nielen v jednom rozhovore vyjadroval, že voda nie je ľudské právo a človek si vodu musí kúpiť alebo zaslúžiť. O pár rokov neskôr sa snažil celý škandál zachrániť tým, že nič také nevravel, dokonca aj oficiálna stránka Nestlé má samotný článok, v ktorom ho obhajujú, vraj spomínané šíriace informácie nie sú pravda.
V roku 2014 v americkom meste Flint bola kríza s vodou. Guvernér dočasne napojil mesto na rieku, ktorá nebola v dobrom stave, a tak ľuďom doma tiekla hnedá, špinavá voda. Nemohli sa sprchovať, umývať riad či ju konzumovať. Ľudia boli nútení si kupovať balenú vodu (50 značiek s vodou je pod Nestlé), čo, samozrejme, bolo drahšie ako používanie klasickej (tap)vody. Odstavená voda nebola iba dočasný problém. Guvernér mesta s tým nič nerobil, vyhovovalo mu to takto. Bolo to ekonomicky prospešnejšie pre neho. Nestlé prišlo ako záchranná zložka a našli pitný zdroj blízko mesta Flint, no oni im o tom nepovedali. Kúpili si práva na tento zdroj za 200 dolárov ročne a začali túto vodu baliť a predávať občanom tohto mesta. Ľudia sa začali zhromažďoval a bojovať proti tomu. Nakoniec Nestlé darovalo mestu časť (25%) pitnej vody. Toto isté však spravili dedinám v Pakistane, kde si nemôžu dovoliť kupovať denno-denne balené vody, a tak sú nútení piť špinavú vodu, ktorá zabila viac ľudí ako malária či AIDS. Našla som petíciu, ktorá bojuje proti tomuto problému, tak ak by ste chceli takouto formou pomôcť, prikladám sem odkaz. Okrem podpisu je možnosť darovať aj peniaze. – https://actions.eko.org/a/nestle-water-pakistan?rd=1&akid=2663.1729698.aubUBJ&t=3&sub=fwd


Nie je čokoláda ako čokoláda
Väčšina ľudí miluje čokoládu, no málokto vie, aké špinavé kšefty stoja za jej výrobou. Dokumentárny film The Dark Side of Chocolate z roku 2010 upozornil na nákupy kakaových bôbov z plantáží Pobrežia Slonoviny, ktoré využívajú detskú otrockú prácu. Deti majú zvyčajne 12 až 15 rokov a s niektorými sa obchoduje z blízkych krajín. Táto praktika nie je cudzia ani Nestlé. V roku 2005 bol kakaový priemysel po prvýkrát v centre pozornosti. Medzinárodný fond pre pracovné práva podal žalobu na Nestlé (okrem iných firiem) v mene troch malijských detí. Žaloba tvrdila, že deti boli prevezené na Pobrežie Slonoviny, prinútené do otroctva. Na kakaovej plantáži často zažívali fyzické tresty. V roku 2010 okresný súd USA pre centrálny okres Kalifornie rozhodol, že korporácie nemôžu byť brané na zodpovednosť za porušenie medzinárodného práva a žalobu zamietol – kontroverzné rozhodnutie, proti ktorému bolo odvtedy podané odvolanie. Nie je isté, či je Nestlé právne zodpovedné za otroctvo, avšak určite je morálne zodpovedné. Často sa ohradzujú argumentom, že kakao berú od iných firiem a nemajú prístup k pozadiu získania tohto materiálu.


Znečisťovanie životného prostredia
Ako každá „úctyhodná“ veľká spoločnosť, Nestlé bola zapojená do niekoľkých incidentov týkajúcich sa znečistenia. Správa z roku 1997 obsahovala, že v Spojenom kráľovstve boli v priebehu 12 mesiacov limity znečistenia vody prekročené 2 152-krát na 830 miestach spoločnosťami, medzi ktoré patrili Cabdury a Nestlé. Situácia v Číne však bola opäť oveľa horšia.
Zatiaľ čo ľudia v USA a Európe sa pomaly viac a viac zaujímajú o životné prostredie a niektorí si vyberajú udržateľnejšie zdroje vody, Nestlé sa presťahovalo na iný trh – Áziu. Popri spoločnostiach ako Kraft alebo Shell, sa Nestlé dopustilo viacerých porušení zodpovedného prístupu k životnému prostrediu. Nestlé zarába na už znečistených vodách Číny, aby dosiahlo dobrý zisk, zatiaľ čo Corporate Watch zdôrazňuje skutočnosť, že Nestle naďalej nelegálne ťaží vodu z Brazílie pre svoju značku Perrier. Hoci Nestlé prehralo súdnu žalobu, čerpanie pokračuje.


Tento článok je len kúsok časti špinavého spletenca komerčných značiek. Keďže sme konzumenti ich výrobkov a naše rozhodnutie, čo dáme do žalúdka, živí ich biznis a nie vždy čisté podnikanie, to najmenej, čo môžeme urobiť, je vzdelávať sa v danej oblasti a zodpovedne míňať naše peniaze.