Návšteva z Francúzska

Určite ste si všimli nové tváre, ktoré ste stretávali na škole cca 6.2. – 17. 2. 2023. Išlo u francúzske študentky, ktoré boli súčasťou Erasmus+ programu. O francúzskych školách je známe, že patria ku kvalitnejším v Európe. Štúdium je náročné, od študentov sa vyžaduje dôkladná a systematická príprava na vyučovanie.
Francúzski žiaci majú povinnú 12-ročnú školskú dochádzku. Školská dochádzka je povinná pre deti od šiestich do šestnástich rokov. Vzdelávanie sa delí na základné pre deti vo veku 6 – 11 rokov (école), nižšie stredné pre študentov vo veku 11 – 15 rokov (collège) a vyššie stredné lýceum (lycée) pre študentov vo veku 15 – 18 rokov.
Stredná škola, le lycée, tvorí posledné tri roky štúdia: seconde, premiére a terminale. Študenti si môžu vybrať medzi 3 typmi štúdia: všeobecné, technologické a odborné. Vo všetkých typoch sú učebné osnovy rovnaké, všetky tieto tri typy štúdia majú povinných 8 – 9 predmetov. Rozdiel je vo výbere voliteľných predmetov, umeleckých workshopov a školských aktivitách. Štúdium je ukončené tzv. Baccalauréat skúškou.
Odborné lýceá sú dvojročnú prípravou na budúce povolanie. Na všeobecnom lýceu študujú študenti v prvom ročníku sedem povinných a dva voliteľné predmety. Na konci roka si vyberajú špecializáciu a podľa toho tiež predmety, ktoré chcú v nasledujúcich dvoch rokoch študovať. Výučba prebieha od pondelka do piatku, niekedy aj v sobotu dopoludnia. Výučba začína zvyčajne o 8:00 hod. Počas týždňa majú študenti obvykle 27 až 32 vyučovacích hodín. Vyučovanie trvá do neskorých popoludňajších hodín (17:30 až 18:00 hod.) s dvojhodinovou obedňajšou prestávkou. V stredu popoludní vyučovanie spravidla väčšinou nebýva. Vtedy majú študenti príležitosť užiť si šport a mimoškolské aktivity.


Študentka, s ktorou som mala príležitosť komunikovať sa venuje divadlu a tancu. Okrem anglického jazyka sa taktiež učí španielsky jazyk a tretí si mohla vybrať medzi latinským a nemeckým jazykom. Rozprávala som sa s ňou aj o tom, ako trávia víkendy a aké sú módne trendy. V tomto období sa spopulárnil techno štýl – čierne slnečné okuliare, tmavé kožené kabáty a vysoké topánky (Dr. Martens sú rovnako ako tu, veľmi obľúbenou voľbou). Samozrejme, to nie je jediný štýl, ktorý je obľúbený. Nám študentom je určite termín “clean girl” štýl veľmi povedomý. Jednoduché kúsky, zlaté doplnky, všetko zladené a perfektné. Študenti vo Francúzsku taktiež radi chodia nakupovať do obchodov, ktoré máme aj na Slovensku (Zara, Bershka..), ale rovnako ako mnoho z nás preferujú sekáče. Je to lacnejšia a ekologickejšia možnosť.


Východná Európa je v očiach ostatných krajín, ako štát, v ktorom už deti pijú alkohol a fajčia cigarety. Je pravda, že študenti s týmito látkami experimentujú ešte skôr, ako im to zákon dovoľuje, ale nie je to problém len nás, Slovákov. Francúzski študenti si víkendy zlepšujú vínom a nielen tým. Viac popoulárne je užívani návykových upokojujúcich látok ako je xanax alebo aj silnejšie omamné látky.
Na záver by som len povedala, že sa odlišujeme so študentami z francúzska len jazykom. Snažíme sa rovnako prežiť nápor písomiek, víkendy si užívať s priateľmi a rozvíjať naše schopnosti.