Leto – hurá prázdn…práca!

S naším zvyšujúcim sa vekom sa rovnako tak zvyšujú aj naše náklady. Kedysi nám stačilo pár drobných na sladkosti, žuvačky, či náhodné hračky z trhu. Teraz máme rôzne záľuby, v ktorých ak sa chceme zlepšovať alebo vôbec sa im venovať, sme nepriamo nútení míňať na ne nemalé peniaze. Okrem toho chceme s priateľmi vytvárať zážitky, ktoré často nie sú zadarmo. Na toto všetko zvyčajne rodičovské dotácie nestačia, a tak nemáme inú možnosť ako si nájsť nejaký spôsob privyrobenia.
1. Najviac stabilným spôsobom privyrábania je práca na polovičný úväzok, inak povedané brigáda. Na internete vieme nájsť stovky inzerátov, v ktorých zháňajú pracovníkov v rôznych odvetviach. Na základe našich schopností, skúseností a veku sa síce škála ponúk zužuje, ale stále si vieme niečo vhodné nájsť. Prvá brigáda nebude našou prácou snov, ale každá skúsenosť je dobrá. Netreba mať preto vysoké očakávania, čo sa týka platu alebo podmienok v práci. Rátaj s tým, že budeš robiť menšie a „podradnejšie“ práce, ale od toho predsa vždy boli brigádnici, tak sa nenechaj znechutiť. Vydrž a čakaj na ďalšieho mladšieho a neskúsenejšieho kolegu.
2. Predávanie nepotrebných, no nepoškodených vecí je nestabilný príjem peňazí, ale je to taktiež dobrý spôsob pre študentov. Človek vie na internete predať/kúpiť všetko, preto ak si chceš privyrobiť stačí nafotiť tvoje nenosené nepoškodené kúsky oblečenia, pridať ich na internet a woala! Dôležité je v tomto prípade myslieť na možnosť, že sa ti nepodarí kúsok predať alebo sa ti ho podarí predať až o niekoľko dní či dokonca týždňov. Najcennejšou skúsenosťou bude bezpochyby komunikácia s rôznymi typmi kritikov, ktorí budú chcieť vyjednať cenu na minimum alebo nezaplatiť vôbec nič.
3. Ak ti ide matematika, jazyky alebo vieš hrať na nejaký hudobný nástroj, využi toho. Možno aj v tvojom okolí sú ľudia, ktorí potrebujú pomôcť s predmetmi v škole, ktoré sa sami nevedia naučiť. Doučovateľov je síce veľa (na trhu sú hlavnou konkurenciou sami učitelia), ale mnoho z nich si pýta trhové sumy, takže ak prispôsobíš cenu svojim schopnostiam, ta by nemal byť problém.
4. V prípade, že si zručná osoba plná kreatívnych nápadov, neváhaj a využi to! Vytvor si zadarmo stránku alebo iba profil na sociálnej sieti a predávaj svoje diela. Je jedno či ide o obrazy, keramické výtvory alebo šperky. Prípadne nadviaž spoluprácu s nejakou značkou a pod. Táto práca je len pre skutočných vytrvalcov s obchodnou dušou.
Pri zháňaní práce je možné, že ťa zavolajú aj na nejaký ten pohovor. Kečupová škvrna na tom bielom tričku a arogantný úsmev ala Tony Stark ešte nikomu nepomohol, samozrejme, pokiaľ nie si sám Tony Stark. Takže čisté oblečenie bez zbytočných otvorov a slušné správanie je základ každého pracovného vzťahu. Na záver len môžeme popriať veľa šťastia!