Láska z inej krajiny

Podľa môjho skromného názoru každý z nás mal alebo stále má internetových priateľov. Takých priateľov, s ktorými ste v kontakte 24/7, zdôverujete sa im s vašimi problémami a starosťami, ale aj s vašimi pokrokmi a radostnými momentmi, no pre veľkú diaľku sa nemôžete stretávať tak často, ako by ste obaja chceli, alebo sa nemôžete stretávať vôbec. V prípade, že ste z odlišných krajín, prichádza viacero problémov. No čo ak ide o lásku na diaľku? Je vôbec rozumné ísť do takéhoto vzťahu? V prvom rade by si mal človek uvedomiť, čo očakáva od vzťahu a od samotného partnera vo všeobecnosti, no ak ide o vzťah na diaľku je to ešte dôležitejšie.


To, či je vzťah na diaľku rozumný nápad, naozaj záleží od jednotlivcov a ťažko sa na to pozerá zo všeobecného uhla pohľadu. V nasledujúcich častiach tohto článku budem písať čisto svoj pohľad na túto tému, s ktorým sa môžete, no nemusíte stotožniť.


Diaľka – samotná diaľka je ten najväčší problém. Ak ide o odlišné časti Slovenska, nie je to až taká veľká prekážka. Nemôžete sa síce vidieť každý deň, ale aj strávený víkend s vašou obľúbenou osobou je viac než dosť. Vlakové lístky nie sú drahé, a tak cestovanie nie je nemožné. Horšie je to v prípade, ak ste z odlišných štátov, ktoré spolu nesusedia. Ceny leteniek sú síce lacnejšie ako kedysi, no pre študentov, ktorí nepracujú alebo zarábajú minimálku, je to dosť. Nájsť si čas, kedy môžete len tak odcestovať je tiež náročné pre školu, prácu a ak nemáte 18 musíte sa na celom výlete dohodnúť s vašimi zákonnými zástupcami a dostať od nich povolenie.


Neschopnosť pomôcť – ak váš partner prežíva ťažké obdobie alebo priamo trpí duševnou poruchou, pocit, že nemôžete byť s ním v najhorších chvíľach, je naozaj stiesňujúci a cítite sa riadne zbytočne. Netreba zabúdať, že sa dá volať a videochatovať, čo stretnutie v realite nenahradí, ale lepšie ako posielať si listy holubmi.
Dôvera – celý vzťah na diaľku je skúška dôvery. Či vy sami dokážete byť verný vašej polovičke alebo pri prvej možnej príležitosti sa neovládnete a ….. Okrem toho je to skúška, či dokážete tak veľmi dôverovať človeku, ktorého ste videli párkrát v živote, v horšom prípade vôbec. Môj osobný názor je, že ak človek veľmi chce, dokáže podvádzať, aj keď býva s partnerom v jednej domácnosti. Diaľka v tom nehrá rolu, ale charakter človeka áno.


Rozmýšľala som pár dní nad výhodami, ktoré prináša vzťah na diaľku, ale prišla som len na jeden. Keď sa vám konečne podarí stretnúť, vážite si ten spoločný moment tak neskutočne, že páry, ktoré sú z rovnakého mesta, to len ťažko dokážu pochopiť. Sú spolu tak často, ako chcú a postupom času ten spoločný čas berú ako samozrejmosť.