Týmto článkom nepropagujem užívanie drog. Ide čisto len o edukáciu.
Čo je kratom?
Dnes kratom poznáme ako zelený jemný prírodný prášok, s dlhou históriou. V Juhovýchodnej Ázii, konkrétne v Thajsku, rastie strom s názvom Mitragyna speciosa. Strom sám o sebe je neškodný, no samotné listy až tak nie. Už v minulosti tieto listy žuli farmári aby mali energiu pracovať na poliach. Používali ich však aj na liečenie chronickej bolesti. Tieto pocity majú na svedomí látky mitragynin a 7-hydroxymitragynin. Tieto dve látky majú podobný vplyv na ľudský organizmus podobne ako opioidy (látky, ktoré tlmia silnú bolesť a zvyšujú pocit eufórie v ľudskom tele). Kratom je teda prášok z vysušených listov stromu mitragyna speciosa.
Vplyv na ľudský organizmus
Existujú tri druhy kratomu a každý z nich vplýva na ľudský organizmus inak:
– Biely kratom – stimulačný a povzbudzujúci účinok
– Zelený kratom – redukuje stres, pocit eufórie, zvyšuje vnímanie
– Červený kratom – relaxačný a upokojujúci účinok
Užívanie a dávkovanie
Dávkovanie kratomu by určite nemalo prekročiť maximálnych 5 gramov za deň. Ideálne dávkovanie sa dá však vypočítať – 0,06x vaša váha. Čo sa stane ak si dáme väčšiu dávku? So zvyšujúcou dávkou (cca 15gramov za deň) prichádza nepríjemný stav. Potenie, meravosť svalov, neschopnosť pohybu, závrate, nevoľnosť, zvýšená únava či vyčerpanosť. Často si študenti na kratom vypestujú závislosť. Ak sa však rozhodnú kratom prestať používať, prichádzajú abstinenčné príznaky :
-kŕče
-bolesť svalov a kĺbov
-úzkosti
-depresie
-podráždenosť
-nespavosť
Toto sú najčastejšie abstinenčné príznaky, ktoré konzument môže zažívať.
Dostupnosť
Vo veľa štátoch je kratom ilagálna látka, napríklad v Poľsku, Veľkej Británii, Francúzsku, Taliansku či u nás na Slovensku. Sú však krajiny, kde je ľahko dostupný a vekom neobmedzený, ako napríklad u našich bratov, Čechov. Ide totižto o dieru v legislatíve. Predáva sa totiž ako zberateľský predmet a nie je určený ku konzumácii,…..aspoň to tvrdia predajcovia.