El Día de la Hispanidad

Všetci na našej škole minimálne raz započuli tento názov. Kedysi sa tento sviatok nazýval el Día de la Raza (deň rasy). Oficiálnym sviatkom sa stal v Španielsku v roku 1918, 12.októbra. Teraz však nastáva otázka, či aj vieme, o čo konkrétne ide, a čo vlastne oslavujú.


El Día de la Hispanidad je sviatok, ktorý sa prednostne oslavuje v Španielsku a v Južnej Amerike. Ľudia na týchto územiach sa delia do dvoch skupín. Tí, ktorí sviatok oslavujú a tí, ktorí sa na sviatok pozerajú pokrytecky a pristupujú k nemu rezervovane.


Bola to trochu ahistorická myšlienka zameraná na oslavu hospodárskych väzieb medzi Španielskom a jeho bývalými juhoamerickými kolóniami v čase, keď geopolitické stúpanie.


Spojených štátov bolo v plnom prúde. Presne pre túto myšlienke má sviatok svojich kritikov od úplného začiatku a inak tomu nie je ani dnes! Túto myšlienku podporovali rôzne indigenistické hnutia, ktoré sa formovali naprieč krajinami Južnej Ameriky začiatkom 20. rokov minulého storočia. Rovnako tak aj španielski intelektuáli, ako napríklad Miguel de Unamuno, ktorí ostro vystupovali proti tomuto sviatku.


Počas Frankovej diktatúry bol tento sviatok prepracovaný na myšlienku „Hispanidad“, a teda priamo na španielčinu a nie na rasu. Tento termín bol presadzovaný intelektuálom Ramirom de Maetzu.


Španieli sú známi tým, ako radi oslavujú a užívajú si život. El Día de la Hispanidad nie je výnimkou. Oslavujú ho v celom Španielsku, no najmä v Madride. Nad hlavami im prelietavajú akrobatické lietadlá a v uliciach hrá živá hudba, na ktorú všetci spoločne tancujú. Deti si vyrábajú papierové lodičky, ktorým dávajú rovnaké mená ako dal Krištof Kolombus – Pinta, Niña a najväčšia Santa María. Následne ich deti púšťajú a súťažia, ktorá sa dostane najďalej. Samozrejme, nemôže chýbať vojenský pochod – defilé – s prítomnými predstaviteľmi ministerstva aj s kráľovskou rodinou.


Inak je to v Latinskej Amerike. V Mexiku dodnes tento sviatok nazývajú “el Día de la raza” alebo “folk day”. Zvyčajne sa tento sviatok pripomína obradmi v školách a vládnych zariadeniach, typickými kostýmami a jedlom. Hovorí sa však, že sa už nemá oslavovať a namiesto toho by si ľudia mali pripomínať miestnych predkov. Dokonca zvažujú o zvrhnutí niektorých sôch Krištofa Kolombusa a namiesto toho chcú postaviť hlavu boha Olmeca na počesť starej Olmeckej civilizácie, ktorá žila na území dnešného Mexika.

Zdroje: https://sk.lipsumtech.com/spain-marks-its-national-day-not-everyone-is-celebrating-980410