Čaro divadla

Z vlastnej skúsenosti viem, že veľa ľudí uprednostní pred divadlom napríklad kino. Zdá sa im to možno lacnejšie a zábavnejšie. No ja sa z ich názorom vonkoncom nestotožňujem. Divadlo milujem. Ak by sme sa tým zaoberali podrobnejšie, moja odpoveď by bola: „Muzikál je môj život.“ Verím, že pár ľudí by so mnou súhlasilo.

  Moja „divadelná“ cesta začala, keď som mala jedenásť rokov. Bol to muzikál Jesus Christ Superstar. Odkedy som ho videla, hneď mi bolo jasné, že toto chcem robiť. Neskôr som začala chodievať na predstavenia do Divadla Nová scéna, kde som prakticky každý týždeň doteraz.
Na Novej scéne sa mi najviac páčili tituly ako Rómeo a Júlia, Cyrano z predmestia, Rasputin, či Mačky. Ja som ten typ človeka, ktorý sa drží divadelného hesla: Raz vidieť nestačí. Na muzikáli Rómeo  a Júlia som bola deväťkrát a na ostatných podobne.

Vždy, keď sedím v hľadisku na predstavení, cítim sa ako doma. Predstavujem si, ako na javisku stojím aj ja. Nová scéna je môj veľký sen rovnako ako byť muzikálovou herečkou.

Momentálne je horúcou novinkou na Novej scéne hlavne svetoznámy muzikál Bedári, ktorý je až do konca novembra beznádejne vypredaný. Našťastie, mne sa na Bedárov podarilo ísť hneď v septembri a bolo to vážne svetové. Kulisy, scéna, herecké a spevácke výkony boli dokonalé. No aj napriek tomu to nie je môj najobľúbenejší muzikál. Ak by som mala vybrať tri, tak by to bol Rasputin, Cyrano z predmestia a Rómeo a Júlia. Rasputin ma vždy dokáže prekvapiť a znova rovnako nadchnúť ako prvý raz na premiére. Krásne piesne človeka vtiahnu do dejín a takto možno ľahšie pochopí celý príbeh Rasputina a cárskej rodiny. Cyrano z predmestia je podľa mňa úplná klasika. Som nesmierne rada, že tento muzikál vrátili na rodné javisko po vyše štyridsiatich rokoch. Je perfektne spracovaný. Vynikajúce obsadenie zážitok iba umocňuje. Podľa mňa sa určite oplatí ísť na Cyrana z predmestia.
No a Rómeo a Júlia… Na Rómeovi som vyrastala. Dva roky som nepretržite chodievala na tieto predstavenia až do derniér a doteraz to je moja srdcovka. A navždy aj bude.

Muzikálová scéna momentálne ponúka viacero noviniek, či obnovených predstavení.
Napríklad prednedávnom, konkrétne 13.10.2019 mal v Ružinove premiéru slávny muzikál West side story, ktorý je voľnou parafrázou na príbeh Rómea a Júlie.
Taktiež sa na javisko vrátil aj kultový 8. svetadiel s hitmi skupiny Elán, ktorý vyrazil na celoslovenské turné.
No a v decembri sa do Istropolisu opäť vráti fenomenálna show The duchon´s. Ide o poctu slávnemu spevákovi Karolovi Duchoňovi. Spojenie jeho piesní a úžasných interpretov z Novej Scény je nezabudnuteľné.

Určite odporúčam chodiť na muzikál. Je to iné ako činohra, zaujímavejšie a pestrejšie. Aj keď muzikál je dosť podceňovaný žáner. Ľudia sú zvyknutí skôr na činohru, zdá sa im prirodzenejšia. Možno ich odradí aj skutočnosť, že vstupenky na muzikál sú o čosi drahšie oproti činohre. Myslím si, že je to adekvátne, keďže v muzikálovom predstavení musí interpret vydať zo seba oveľa viac. Je potrebné skĺbiť herectvo, spev a aj tanec. Podľa mňa sa oplatí trochu zainvestovať a pozrieť si dielo, ktorým budete žiť ešte nejaký ten čas.  Je to síce odlišnejšie ako kino, no stojí to za to.

Dosť už o „našej“ Novej scéne. Na Slovensku je plno skvelých divadiel. No tých muzikálových je pomenej… Ale spomeniem tie činoherné. Napríklad SND, ktoré ma veľmi láka. Ponúka veľa zaujímavých činoherných, operných a baletných titulov. Z činohry ma najviac zaujal Apartmán v hoteli Bristol, Dnes večer nehráme, Je úžasná!, Kompletný Shakespeare, či Pred západom slnka. Repertoár opier je rovnako bohatý. Spomeniem operu Aida, Carmen, Don Giovanni, Krútňava, Macbeth, Nabucco, Otello, či Turandot. Baletná časť ponúka tituly ako Don Quijote, Esmeralda, Giselle, Labutie jazero, Luskáčik, Popoluška, či Tulák Chaplin.

Ako som spomenula, na Slovensku máme množstvo divadiel, no mňa to poväčšine muzikálovo láka do Českej republiky. Najviac ma očarilo Národní divadlo moravskoslezské. Uvádzajú mnoho krásnych muzikálových titulov ako napríklad Rebecca, Děj se co děj, Kočky (tento muzikál sa hrá aj na Novej scéne-Mačky), Jesus Christ Superstar. Ďalej ma v divadle Kalich zaujala novinka- muzikál Voda a krev nad vodou. Ide o muzikál s hitmi skupiny Elán. Čiže niečo ako náš 8. svetadiel. Celkovo sa mi zdá, že v Česku je oveľa viac muzikálových príležitostí a konkurzov ako na Slovensku. Raz by som určite chcela mať príležitosť zahrať si  Česku, ale aj doma, na Slovensku.
Divadlo je skrátka miesto, ktoré má čaro a svoju nenapodobiteľnú atmosféru…♥